Dołącz do Premium – czytaj całe teksty i graj w Fantasy Lidze! >>
Za nami praktycznie połowa sezonu PLK, więc mamy dość dużo danych, aby przyjrzeć się temu jak wygląda ofensywa wszystkich drużyn. W tym tekście skupiłem się na stylu – na 4 elementach, które w pewien sposób charakteryzują atak.
Całkowicie z boku zostawiłem efektywność, a skupiłem się na aspektach, które są pomijane w ocenie akcji ofensywnych. Część z nich nie ma swojego własnego wskaźnika, zazwyczaj sama w sobie nie jest policzalna, ale używając kilku różnych statystyk dążyłem do stworzenia wypadkowej, która pomoże określić to, co faktycznie dzieje się w ataku.
Zanim spojrzysz na wykresy pamiętaj, że nie pokazują one tego, czy atak twojej ulubionej drużyny jest dobry czy zły. Można mieć efektywny atak, grając wolno ,przy słabym ruchu piłki. Można też grać szybko, często podawać i być nieefektywnym.
Statystyki w diagramach poniżej nie determinują bezpośrednio tego, ile meczów w sezonie wygrasz, ale osiągnięcie elitarnego poziomu na przykład w przypadku ruchu piłki może być twoją przewagą w stosunku do konkurencji.
Dobrym przykładem byli LA Lakers prowadzeni przez Phila Jacksona. Według naukowców, nieprzewidywalny ruch piłki generowany przez triangle offense był elementem, który przyniósł tamtej drużynie sukces. Oczywiście to była tylko jedna z wielu składowych wpływających na zdobycie mistrzostwa.
Cztery badane elementy
Tempo – tu sprawa jest prosta, brałem pod uwagę liczbę wykorzystanych posiadań każdej drużyny średnio na mecz
Selekcja rzutowa – w przypadku selekcji skupiłem się na rzutach, które w 2020 roku są najbardziej pożądane, czyli rzuty spod samej obręczy, za 3 punkty oraz z linii rzutów wolnych
Ruch piłki – niestety nie dysponujemy takim danymi jak w NBA i nie znamy liczby podań ani kozłów, żeby jednoznacznie określić zespoły z dobrym i słabym ruchem piłki. Natomiast ja poszedłem w inną stronę. Skupiłem się na pośrednich statystykach, które wpływają na ruch piłki, jak np. procent asystowanych rzutów, liczba rzutów wykonanych w kontrach czy liczba rozegranych posiadań izolacyjnych, które też w pewien sposób opisują jak wygląda ruch piłki
Spacing – to dość istotny element stylu gry, który wpływa na łatwość zdobywania punktów i na który trenerzy zwracają uwagę. Przy tym wskaźniku skupiłem się na liczbie wykonanych rzutów za 3 oraz skuteczności. Zdaje sobie sprawę, że nie jest to idealne podejście do tematu kreowania przestrzeni, bo wpływa na nie zdecydowanie więcej elementów, ale na potrzebny tego tekstu ograniczyłem się do wąskiego pojęcia.
Poniżej podzieliłem drużyny na grupy, których styl gry jest do siebie w pewien sposób podobny. Na wykresach – im linia określająca styl drużyny jest bliżej zewnętrznych linii określających granicę wykresu, tym zespół jest bardziej dominujący w tym, co robi.
Grupa: Robimy wszystko
(Zastal, Arka, HydroTruck, Legia)
Zaloguj się aby zobaczyć dalszą część wpisu!Treść dostępna tylko dla
Użytkowników Premium!